Back to Top
ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥ ΦΥΛΟΥ
Μια από τις πιο σημαντικές συνεισφορές των φεμινιστριών στην ψυχοθεραπεία και τη συμβουλευτική είναι ότι άνοιξαν το δρόμο για μια πρακτική ευαίσθητη ως προς τον παράγοντα φύλο.
Ενώ οι περισσότερες υποστηρικτικές θεραπείες δίνουν έμφαση στο άτομο, η συμβουλευτική με την οπτική του φύλου δίνει έμφαση σε κοινωνικούς και πολιτισμικούς παράγοντες που επηρεάζουν την ανθρώπινη ανάπτυξη. Ειδικότερα, εξετάζει πώς η κοινωνικοποίηση στο ρόλο του φύλου επηρεάζει την ανάπτυξη της προσωπικότητας, τους στόχους, τις φιλοδοξίες και την ψυχοσυναισθηματική ισορροπία του ατόμου.
Ενώ οι περισσότερες υποστηρικτικές θεραπείες δίνουν έμφαση στο άτομο, η συμβουλευτική με την οπτική του φύλου δίνει έμφαση σε κοινωνικούς και πολιτισμικούς παράγοντες που επηρεάζουν την ανθρώπινη ανάπτυξη. Ειδικότερα, εξετάζει πώς η κοινωνικοποίηση στο ρόλο του φύλου επηρεάζει την ανάπτυξη της προσωπικότητας, τους στόχους, τις φιλοδοξίες και την ψυχοσυναισθηματική ισορροπία του ατόμου.
Μια από τις πιο σημαντικές συνεισφορές των φεμινιστριών στην ψυχοθεραπεία και τη συμβουλευτική είναι ότι άνοιξαν το δρόμο για μια πρακτική ευαίσθητη ως προς τον παράγοντα φύλο.
Ενώ οι περισσότερες υποστηρικτικές θεραπείες δίνουν έμφαση στο άτομο, η συμβουλευτική με την οπτική του φύλου δίνει έμφαση σε κοινωνικούς και πολιτισμικούς παράγοντες που επηρεάζουν την ανθρώπινη ανάπτυξη. Ειδικότερα, εξετάζει πώς η κοινωνικοποίηση στο ρόλο του φύλου επηρεάζει την ανάπτυξη της προσωπικότητας, τους στόχους, τις φιλοδοξίες και την ψυχοσυναισθηματική ισορροπία του ατόμου.
Ο συλλογικός αυτός τόμος παρουσιάζει τόσο το θεωρητικό πλαίσιο της φεμινιστικής και διαπολιτισμικής προσέγγισης στη συμβουλευτική, όσο και τα χαρακτηριστικά μιας συμβουλευτικής που τοποθετεί στο επίκεντρο της διαδικασίας τον παράγοντα φύλο για θέματα όπως η αυτοαντίληψη, η επαγγελματική επιλογή, οι διαταραχές διατροφής, η χρήση ουσιών και η κακοποίηση. Επιπλέον, επιχειρεί να θίξει ζητήματα δεοντολογίας και εποπτείας στη συμβουλευτική γυναικών.
Το βιβλίο απευθύνεται σε επαγγελματίες ψυχολόγους και συμβούλους που δραστηριοποιούνται στο χώρο της εκπαίδευσης και επικεντρώνεται σε θέματα τα οποία αφορούν άτομα νεαρής ηλικίας και των δύο φύλων και ιδιαίτερα τα κορίτσια.
Ενώ οι περισσότερες υποστηρικτικές θεραπείες δίνουν έμφαση στο άτομο, η συμβουλευτική με την οπτική του φύλου δίνει έμφαση σε κοινωνικούς και πολιτισμικούς παράγοντες που επηρεάζουν την ανθρώπινη ανάπτυξη. Ειδικότερα, εξετάζει πώς η κοινωνικοποίηση στο ρόλο του φύλου επηρεάζει την ανάπτυξη της προσωπικότητας, τους στόχους, τις φιλοδοξίες και την ψυχοσυναισθηματική ισορροπία του ατόμου.
Ο συλλογικός αυτός τόμος παρουσιάζει τόσο το θεωρητικό πλαίσιο της φεμινιστικής και διαπολιτισμικής προσέγγισης στη συμβουλευτική, όσο και τα χαρακτηριστικά μιας συμβουλευτικής που τοποθετεί στο επίκεντρο της διαδικασίας τον παράγοντα φύλο για θέματα όπως η αυτοαντίληψη, η επαγγελματική επιλογή, οι διαταραχές διατροφής, η χρήση ουσιών και η κακοποίηση. Επιπλέον, επιχειρεί να θίξει ζητήματα δεοντολογίας και εποπτείας στη συμβουλευτική γυναικών.
Το βιβλίο απευθύνεται σε επαγγελματίες ψυχολόγους και συμβούλους που δραστηριοποιούνται στο χώρο της εκπαίδευσης και επικεντρώνεται σε θέματα τα οποία αφορούν άτομα νεαρής ηλικίας και των δύο φύλων και ιδιαίτερα τα κορίτσια.
Εκδότης | ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ |
---|---|
Barcode | 9789601905426 |
ISBN | 978-960-19-0542-6 |
Σελίδες | 348 |
Ημερομηνία κυκλοφορίας | 25 Μαΐ 2010 |
Διαθεσιμότητα | Εξαντλημένο |
Γράψτε τη Δική σας Αξιολόγηση